
Elektrostymulacja TENS poród ból – jak to działa?
Każdej ciężarnej kobiecie wraz ze stopniem zaawansowania ciąży zaczynają coraz częściej towarzyszyć silniejsze skurcze. Kluczowe są te po 38 tygodniu ciąży, które mogą wskazywać na rozwiązanie. Przed samym porodem stają się one bolesne i regularne, obejmują obszar od okolicy krzyżowo-lędźwiowej aż do brzucha. Im silniejsze są skurcze macicy, tym ból staje się bardziej intensywny. Najgorszym momentem okazuje się być drugi okres porodu, który może trwać do paru gadzin i wiąże się z najsilniejszymi dolegliwościami bólowymi. Przedłużający się w czasie ból stanowi mocne obciążenie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Staje się on wręcz nie do wytrzymania, co ma negatywny wpływ na jakość akcji porodowej i współpracę z personelem medycznym. Ulgę w cierpieniu może przynieść elektrostymulacja TENS, polegająca na przezskórnym stymulowaniu nerwów, co skutkuje zmniejszeniem lub uśmierzeniem uporczywych bólów porodowych.
Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu specjalnego aparatu o tak małych rozmiarach, że kobieta może trzymać go w kieszeni szlafroka. Z urządzenia wyprowadzane są dwie lub cztery elektrody, które przykleja się na plecach w okolicy lędźwiowej. Przewodzą one impulsy elektryczne, które służą pobudzaniu nerwów do skurczów mięśni, czego skutkiem jest uwalnianie endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych. Działanie TENS można odczuć już w przeciągu kilku minut od podłączenia aparatu. Elektrostymulacja częściowo blokuje przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu, a rodząca może liczyć dodatkowo na poprawienie nastroju. Należy pamiętać o tym, że TENS nie działa jak znieczulenie, dlatego ból nie znika całkowicie, ale słabnie.
Korzyści płynące z zastosowania TENS
Elektrostymulacja TENS przeznaczona jest dla wszystkich kobiet ciężarnych, które pragną zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z porodem. Metoda ta jest w pełni bezpieczna, nieszkodliwa dla przyszłej matki ani jej dziecka. Po rozwiązanie to warto sięgnąć jak najszybciej, gdy tylko pojawią się skurcze. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta - wystarczy przyczepić elektrody do skóry i włożyć aparat do kieszeni. Za pomocą przycisków na pilocie możliwe jest regulowanie siły impulsów. Decydując się na elektrostymulacje zamiast na znieczulenie, kobieta może rodzić aktywnie, w dogodnej dla siebie pozycji. Metoda ta może być stosowana, aż do całkowitego zakończenia porodu. Jednocześnie można korzystać z innych metod łagodzenia bólu.