
Branżę fitness od jakiegoś już czasu podbija powoli ale skutecznie nowy trend w sporcie. To trening EMS zdobywa wciąż rosnącą popularność. Co musisz wiedzieć o tej innowacyjnej formie ćwiczeń, by w 100% wykorzystać połączenie starego, sprawdzonego wysiłku fizycznego i nowoczesnej technologii?
Czym jest trening EMS
Trening EMS (electrical muscle stimulation - elektryczna stymulacja mięśni) wywodzący się pierwotnie z fizjoterapii staje się nowym trendem w sporcie. Ten niezwykle intensywny trening całego ciała korzysta z dobrodziejstwa impulsów elektrycznych o niskiej częstotliwości do stymulowania tych mięśni, które niejednokrotnie ignorowane są przez konwencjonalne metody treningowe. Podczas trwającej około 20 minut sesji EMS stymulacji ulegają wszystkie duże grupy mięśni, także te leżące u ich podstaw. Pomimo niedługiego czasu trwania, trening EMS jest równie skuteczny jak kilka godzin tradycyjnego treningu siłowego.
Typowy trening EMS składa się zarówno z ćwiczeń dynamicznych jak i statycznych, które dają się modyfikować i urozmaicać na wiele sposobów. Impuls elektryczny przesyłany jest do mięśni za pomocą elektrod samoprzylepnych. Zarówno czas trwania, jak i intensywność impulsów są kontrolowane za pomocą aparatu EMS, który pozwala na indywidualną stymulację każdej grupy mięśni o różnej lub równej intensywności.
Częstotliwość treningów EMS
Czy trening EMS można wykonywać codziennie? Tak, z EMS można trenować każdego dnia, pod warunkiem, że nie przekracza się typowego czasu treningu wspomaganego elektrostymulacją. Najprościej rzecz ujmując, jeśli ćwiczenia wspomagane EMS mają być wykonywane codziennie, to ich czas nie powinien przekraczać 20 - 30 minut. Nie warto przeciążać mięśni.
Czy trening EMS jest bezpieczny
Słyszy się czasami głosy, iż impulsy elektryczne są szkodliwe dla organizmu. Rzeczywistości jest zgoła inna. Niska częstotliwość nie stwarza niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia człowieka, więc nie ma powodu by martwić się, że impulsy elektryczne zaszkodzą ciału. Elektrostymulacja mięśni jest nadzwyczaj intensywną, skuteczną i oszczędzającą czas formą treningu.
>
Czy trening EMS redukuje tłuszcz brzuszny
Trening EMS powoduje znaczące zmniejszenie obwodu talii, zmniejsza otyłość brzuszną, podskórną masę tłuszczu oraz procent tkanki tłuszczowej w całym ciele. Odkrycie to skłoniło badaczy do wniosku: "Stosowanie terapii prądem o wysokiej częstotliwości może być korzystne dla zmniejszenia poziomu otyłości brzusznej".
Najważniejsze zalety treningu EMS
- oszczędność czasu - ponieważ wszystkie mięśnie mogą pracować jednocześnie, na trening poświęca się tylko 20 - 30 minut.
- tonowanie obwodów ciała - ponieważ jest to skuteczny. Ale co najistotniejsze, intensywny trening wzmacniający, zmienia on sposób, w jaki organizm zużywa kalorie. Jest to bardzo skuteczne narzędzie do zmniejszania obwodów ciała i usuwania złogów tłuszczu.
- poprawa postawy ciała - dzięki treningowi EMS i odpowiedniemu pozycjonowaniu elektrod na powierzchni ciała nawet rzadko trenowane mięśnie pracują i stają się silniejsze, co prowadzi między innymi do utrzymywania lepszej postawy i wzmocnienia mięśni dolnych partii pleców.
- budowa mięśni - elektrody samoprzylepne są umieszczane bezpośrednio na ciele w miejscu dogodnym stymulacji każdej ważnej grupy mięśni, dzięki czemu wszystkie impulsy docierają do celu, a tkanka mięśniowa na skutek elektrostymulacji wzmacnia się i buduje masę.
- równoważenie układu mięśniowego - elektrody EMS mogą stymulować i rozwijać wszystkie grupy mięśniowe lub tylko wybrane, dzięki temu można punktowo wzmacniać tylko te słabsze grupy mięśniowe stanowiące "słabsze ogniwo" ciała.
- odciążenie stawów - impulsy elektryczne działają bezpośrednio na mięśnie, nie ma zwiększonej presji na stawy, więc nie są one nadmiernie obciążone, co ma często miejsce w przypadku treningów siłowych.
Skuteczność treningów EMS została naukowo udowodniona. EMS to trening całego ciała wzmacniający wszystkie grupy mięśni. Dzięki efektowi w postaci rozbudowanej masy mięśniowej ciało spala więcej kalorii, co pomaga schudnąć i zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej. EMS walczy również z cellulitem i napina skórę, czyniąc ją gładką i wizualnie młodszą. Jest to również skuteczny sposób zarówno na zapobieganie, jak i rehabilitację powszechnych problemów z plecami.
Kto nie powinien stosować treningu EMS
Prawie wszystkie osoby bez zdiagnozowanych problemów zdrowotnych mogą trenować z użyciem EMS, bez względu na wiek. Istnieją jednak trzy grupy osób, które nie powinny trenować z wykorzystaniem impulsów elektrycznych.
- Po pierwsze, dotyczy to osób noszących rozrusznik serca, ponieważ impulsy elektryczne mogą zakłócić lub wręcz zatrzymać jego pracę.
- Po drugie, paniom będącym w ciąży również nie zaleca się trenować z EMS? Ale po porodzie trening wspomagany elektrostymulacją świetnie pomaga uformować i wzmocnić ciało.
- Sesje treningową należy również odwołać w przypadku przeziębienia, gorączki, infekcji bakteryjnej lub wirusowej.
Są też choroby, które przed rozpoczęciem treningu EMS wymagają konsultacji z lekarzem: choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, choroby neurologiczne, cukrzyca i padaczka. Jeśli nosisz implant lub masz problemy podczas intensywnego wysiłku, powinieneś najpierw skonsultować się z lekarzem. Dla pewności zalecamy konsultacje lekarską wszystkim planującym rozpoczęcie treningów EMS.
Treści z serwisu tensmed.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym wykwalifikowanym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.