Elektrostymulacja EMS (Electrical Muscle Stimulation – Elektryczna Stymulacja Mięśni) to zjawisko dzięki któremu możliwe jest wpływanie na mięśnie i całe grupy mięśniowe poprzez impulsy elektryczne. Impulsy te generowane przez aparat EMS wywołują skurcze stymulowanych elektrycznie mięśni. Zjawiskiem tym znanym również jako elektromiostymulacja posługują się sportowcy, czy też pacjenci korzystający z zabiegów fizjoterapii do wzmacniania mięśni za pomocą ładunku elektrycznego, a nie w naturalny sposób, czyli skurcz wywołany poprzez sygnał dobiegający do mięśnia z układu nerwowego. W technice EMS ładunek elektryczny przesyłany jest za pomocą elektrod przymocowanych do powierzchni skóry.
Jak na organizm wpływa elektrostymulacja EMS
Elektryczna stymulacja EMS wywołuje skurcz mięśni tożsamy z tym powodowanym w sposób naturalny. Jej efektem jest taki sam skurcz jak ten wywołany przez centralny układ nerwowy. Wywołana elektryczną stymulacją praca mięśni może na przykład wzmacniać i tonizować mięśnie, które nie są używane z powodu urazu samych mięśni, czy też stawów. Może również wydłużyć czas, przez który mięsień może zostać utrzymany w stanie skurczu, aby wzmocnić jego włókna.
Czym jest elektrostymulator EMS
Elektrostymulator EMS jest urządzeniem wytwarzającym i przesyłającym impulsy elektryczne do mięśni za pomocą dołączonych za pomocą przewodów elektrycznych elektrod żelowych. Elektrody te we właściwych miejscach zamocowane są na skórze. Istnieje wiele różnych typów stymulatorów mięśni, od podstawowych, które mogą być używane w domu, po bardziej złożone urządzenia używane do intensywnych ćwiczeń. Niektóre urządzenia EMS obsługują wiele kanałów, charakteryzują się możliwością zastosowania bardzo czułych ustawień i zaawansowaną technologią.
Jak działa elektrostymulator EMS
Elektrostymulator EMS wytwarza ładunek elektryczny o precyzyjnie określonych parametrach napięcia i częstotliwości, który docierając do mięśnia wywołuje jego skurcz. Większość aparatów EMS generuje ładunki, które można regulować zależnie od założonej specyfiki rezultatu. Zarówno pod względem intensywności i długości (czasu utrzymywania się ładunku). Elektrody mogą być stosowane w dowolnym miejscu, jednak prawidłowy efekt wymaga rozmieszczenia elektrod w tych miejscach, w których będą one precyzyjnie oddziaływać na określony mięsień. Tylko mięśnie w pobliżu elektrod ulegną skurczowi. Im precyzyjniej umieści się elektrody, tym mniejsza amplituda impulsu będzie wymagana do jego pobudzenia (skurczu), co ma znaczenie dla komfortu użytkownika i efektywności stymulacji.
Gdzie umiejscowić elektrody EMS
Elektrody EMS powinny być umieszczone na skórze nad docelową grupą mięśni. Ważne jest również, aby użyć odpowiedniego rozmiaru elektrody dla danej grupy mięśni. Przesył impulsów elektrycznych można wzmocnić za pomocą żelu przewodzącego.
UWAGA, elektrod nie wolno przykładać:
- na głowie, w jamie ustnej, czy innym dowolnym obszarze twarzy,
- na szyi lub dowolnym obszarze wokół gardła,
- niedopuszczalne jest umiejscawianie elektrod EMS w pobliżu serca lub w obszarze genitaliów,
- nie wolno przykładać elektrod po obu stronach klatki piersiowej jednocześnie (po bokach lub z przodu albo z tyłu) lub w obrębie klatki piersiowej,
- na łydkach obu nóg jednocześnie, ponieważ można doprowadzić w ten sposób do zaburzenia pracy serca,
- na podeszwach obu stóp jednocześnie, ponieważ także w ten sposób można doprowadzić do zaburzenia pracy serca.
Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją obsługi użytkowanego aparatu EMS!
Jakie są efekty uboczne elektrycznej stymulacji mięśni
Istnieje niewiele skutków ubocznych EMS. Należą do nich podrażnienia wrażliwej skóry w miejscu aplikacji elektrod. Mogą też pojawić się bóle głowy i inne podrażnienia lub bolesne uczucia mogą również wystąpić, gdy urządzenie jest aplikowane w pobliżu głowy i szyi. Może wystąpić bolesność mięśni, jeśli urządzenie jest używane na bolące stawy, czy też mięśnie w stanie zaniku.
Mimo, że dla zdecydowanej większości osób działanie aparatu EMS nie stanowi zagrożenia, to przed rozpoczęciem pracy z elektrostymulatorem EMS zaleca się konsultację z lekarzem.
Dobroczynny wpływ elektrostymulacji EMS
Elektrostymulacja EMS przynosi ogromne korzyści sportowcom. Zwiększa moc, wydajność i wzmacnia mięśnie. Jednakże, urządzenie musi być właściwie stosowane w zaplanowanej rutynie treningowej. Korzyścią jest wzmocniony lub zoptymalizowany trening EMS, który nie wymaga dodatkowego wkładu ośrodkowego układu nerwowego od sportowca, który może być już zmęczony i nie mieć energii do treningu na odpowiednio wysokim poziomie.
Do czego służą elektrostymulatory EMS
Urządzenia EMS używane są w celu zintensyfikowania treningu sportowego, do budowy masy mięśniowej oraz rehabilitacji i regeneracji. Aparat EMS może być używany także do przeprowadzenia cięższego i dłuższego treningu mięśni niż sportowiec mógłby zrealizować bez pomocy elektrostymulacji ze względu na zmęczenie fizyczne i emocjonalne. Urządzenia EMS bywają też wykorzystywane do zapobiegania zanikowi mięśni u pacjentów, którzy mają unieruchomione kończyny lub ruch kończyn jest w jakiś sposób ograniczony.
Jak długo należy stosować elektryczną stymulację EMS
Urządzenie EMS nie powinno być stosowane nadmiernie długo. Nie należy przekraczać czasu 20 – 30 minut treningu z wykorzystaniem elektrostymulacji. Każdy sportowiec ma swoje własne ograniczenia i powinien z rozsądkiem i ostrożnością obserwować reakcję własnego organizmu.
Czy stymulację TENS i EMS można używać razem?
Tak, można korzystać z obu rodzajów stymulacji. Nie zaleca się jednak używania ich w tym samym czasie, choć dostępne są urządzenia TENS/EMS, które mogą być używane jednocześnie.
Treści z serwisu tensmed.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym wykwalifikowanym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.