Producenci
Elektrostymulacja TENS w łagodzeniu objawów kontuzji
Elektrostymulacja TENS w łagodzeniu objawów kontuzji

Nie ma wątpliwości, że kontuzje sportowe mogą powodować bardzo bolesne dolegliwości. Dotkliwa kontuzja nie tylko uniemożliwia uprawianie ulubionych aktywności, ale często też wiąże się wręcz z długotrwałym fizycznym cierpieniem. Receptą na bolące mięśnie może być elektrostymulator TENS. TENS jest świetną metodą łagodzenia i leczenia urazów w przypadku kontuzji sportowych.

Większość zawodowych sportowców, a także hobbystów uprawiających sport okazjonalnie, w pewnym momencie odczuwa bóle, skurcze, czy drżenie mięśni. Problem polega na tym, że w miarę upływu czasu dolegliwości te mogą przerodzić się w coś poważniejszego.

To sytuacje, gdy najlepszą metodą na rozwiązanie problemu jest odpoczynek. Właśnie teraz elektrostymulator mięśni TENS poprzez przewodzące impulsy elektrody żelowe może pomóc uporać się z problemem skuteczniej i łagodniej.

Większość wyczynowych sportowców i aktywnych fizycznie osób nie lubi brać leków. Przecież nie po to starają się zdobyć szczyt sprawności fizycznej, by potem wprowadzać do organizmu niepotrzebne środki chemiczne. Używanie stymulatora TENS oznacza odczucie ulgi w bólu po kontuzji sportowej w naturalny sposób.

Teraz pewnie zastanawiasz się jak urządzenie TENS może wyleczyć Twoją kontuzję sportową? Elektrostymulatory TENS są świetne nawet w łagodzeniu bólu w przypadku niektórych chorób przewlekłych, więc pomoc w leczeniu kontuzji sportowych to dla nich prawdziwy spacer po parku. Sposób, w jaki działa urządzenie TENS jest dwuetapowy.

  1. Etap pierwszy, to blokowanie sygnałów bólowych z kontuzji. Kontuzja sportowa powoduje bardziej lub mniej dotkliwy ból. Ból jest tworzony przez sygnały wysyłane z zakończeń nerwów w tkance miękkiej i przez centralny układ nerwowy przesyłane wprost do Twojego mózgu. Dopiero, gdy sygnał dotrze z mięśnia do mózgu odczuwasz ból i dyskomfort. Stymulator TENS działa poprzez wysyłanie niewielkich, łagodnych ładunków elektrycznych poprzez elektrody do elektrostymulacji do zakończeń nerwowych. Ładunki elektryczne skutecznie zakłócają przesył sygnałów bólowych, przekierowują ból lub całkowicie go blokują. W ten sposób odczuwasz delikatne mrowienie w skórze, gdzie umieszczone są elektrody zamiast bólu po kontuzji (kliknij i sprawdź jak używać elektrod do elektrostymulacji).
  2. Drugą metodą, jaką urządzenie TENS pomaga zablokować ból po urazie, jest uwolnienie endorfin. Endorfiny są naturalnym antagonistą bólu i podczas intensywnego bólu uwalniane są do organizmu. Prąd elektryczny wytwarzany przez urządzenie TENS stymuluje zakończenia nerwowe, oszukując niejako ciało w celu uwolnienia naturalnej ulgi w postaci endorfin. Zapewnia to niesamowitą ulgę i sprawia, że w mgnieniu oka zapominasz o swoim urazie. Dodatkową zaletą jest fakt, że Twoje ciało uwolniło swój naturalny środek przeciwbólowy i nie musiałeś brać potencjalnie szkodliwych, uzależniających leków przeciwbólowych.

 


 

Używanie maszyny TENS do fizycznej terapii sportowej

Sprawny i właściwie użytkowany aparat TENS może zapewnić doskonałą ulgę w bólu i dyskomforcie, których powodem są kontuzje sportowe.

Elektrody elektrostymulatora na kontuzjowanym kolanie

Większość osób uprawiających sport odczuwa czasem objawy dyskomfortu w mięśniach i stawach. Zdarza się, że intensywność lub natura dolegliwości czynią konieczną wizytę u fizjoterapeuty, który pomoże w powrocie do pełnej sprawności w tych bardzie złożonych, poważniejszych przypadkach. Ale dyskomfort i dolegliwości złagodzić można także z pomocą masażu. I tu również wykorzystać można TENS, ponieważ zdecydowana większość tych urządzeń obsługuje również tryby EMS, czyli elektryczną stymulację mięśni.

EMS działa podobnie jak TENS, jednak ładunki elektryczne mają inną częstotliwość i są nieco silniejsze. Ładunki elektryczne urządzenia EMS w rzeczywistości przenikają znacznie głębiej niż zakończenia nerwowe i faktycznie docierają do włókien mięśniowych.

Wynikiem stymulacji EMS są skurcze mięśni i w zależności od zastosowanego trybu można masować i rozluźniać napięte mięśnie i stawy. Z tego właśnie powodu lekarze terapii sportowej na całym świecie zalecają stosowanie maszyn TENS i EMS dla sportowców oraz osób uprawiających aktywność fizyczną.

 


 

Korzystanie z urządzeń EMS i TENS do budowy mięśni

Urządzenia TENS i EMS zdają egzamin nie tylko w leczeniu urazów sportowych czy innych kontuzji, ale także doskonale nadają się do budowy mięśni.

To świetna wiadomość dla sportowców i miłośników sportu, którzy nie mają wystarczająco dużo czasu by np. pójść na siłownię. Jest to również świetny sposób na zwiększenie masy i stymulację mięśni, które są nieco trudniejsze do trenowania normalnymi metodami.

Powszechnie znane są doskonałe wyniki podczas korzystania z jednostek EMS przystosowanych do wzmacniania mięśni brzucha. Jednak te same wyniki można osiągnąć dla każdej grupy mięśni przy użyciu standardowego urządzenia EMS i TENS.

Wierzymy, że ten artykuł dostarczył Ci wartościowych informacji, które pomogą w rozpoczęciu przygody ze stymulatorami TENS / EMS nie tylko w terapii sportowej. Jesteśmy przekonani, że wielu sportowców i entuzjastów sportu może odnieść duże korzyści ze zastosowania tych nowoczesnych narzędzi. Umiejętność radzenia sobie z bólami spowodowanymi uprawianiem sportu bez konieczności stosowania konwencjonalnych leków jest ogromną korzyścią. Również fakt, że elektrostymulatory TENS mogą być wykorzystywane do budowy mięśni to dobra wiadomość dla wielu sportowców. Urządzenia TENS powinny być niezbędną częścią wyposażenia każdego, kto uprawia sport nie tylko na wyczynowym poziomie. Zamiast kupować własne urządzenie możesz też skorzystać z naszej wypożyczalni stymulatorów mięśni i nerwów. Zapraszamy!

 

Treści z serwisu tensmed.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym wykwalifikowanym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl