Producenci
Jak działa elektrostymulacja TENS?
Jak działa elektrostymulacja TENS?

TENS - z pozoru skomplikowana i tajemniczo brzmiąca nazwa będąca skrótem od „Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation” - przezskórna elektryczna stymulacja nerwów. TENS to nieinwazyjna metoda leczenia ostrych i przewlekłych dolegliwości bólowych z wykorzystaniem łagodnego prądu elektrycznego. Taki zabieg leczniczy można wykonywać w domu po zakupie urządzenia. Można również skorzystać z możliwości jakie daje nasza wypożyczalnia TENS.

Aparat TENS (nazywany również elektrostymulator TENS) jest małym urządzeniem zasilanym za pomocą zwyczajnych baterii lub akumulatorków. Istotnym elementem wyposażenia elektrostymulatora TENS są dołączone do niego przewody na końcu których znajdują się samoprzylepne elektrody do stymulacji.

Elektrody (pady) mocuje się bezpośrednio do skóry. Do przyklejenia padów wykorzystuje się często żel przewodzący, bardzo pomocny w stymulacji nerwowo-mięśniowej. W czasie pracy elektrostymulatora przez przewody zakończone elektrodami przesyłane są impulsy elektryczne, które odczuwane są czasem jako mrowienie.

Impulsy elektryczne generowane przez aparat TENS po dotarciu do nerwów mogą redukować sygnały bólowe biegnące do rdzenia kręgowego i mózgu, co może pomóc w złagodzeniu bólu i rozluźnieniu mięśni. Impulsy te mogą też stymulować produkcję endorfin, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi produkowanymi przez organizm.

 


 

Rodzaje stymulacji TENS

 1. Konwencjonalna przezskórna elektrostymulacja nerwów (konwencjonalny TENS), polegająca na stosowaniu prądu o stosunkowo dużej częstotliwości (10-200 Hz) i małym natężeniu (25-30 mA).
 2. Przezskórna elektrostymulacja podobna do akupunktury (APL-TENS), polegająca na stosowaniu impulsów o małej częstotliwości (0,5-8 Hz), jedno- lub dwubiegunowymi. Za pomocą małych elektrod drażni się punkty spustowe, punkty motoryczne lub punkty bólowe w tkance łącznej, często pokrywające się z punktami akupunkturowymi.
 3. Hiperstymulacja - TENS, polega na stosowaniu impulsów o dużej częstotliwości (10-100 Hz) i dużym natężeniu (do 100 mA) na punkty spustowe, wywołujące głęboki ból.

 


 

Do czego służy TENS

TENS może pomóc w zmniejszeniu ostrego jak i przewlekłego bólu oraz skurczów mięśni spowodowanych przez wiele różnych stanów, w tym:

 • bolesne miesiączki
 • zapalenia stawów
 • ból kolana
 • ból pleców
 • ból karku
 • bóle miednicy
 • urazy sportowe

Elektrostymulacja TENS stosowana jest również jako metoda uśmierzania bólu podczas porodu oraz w nieodontogennym uśmierzaniu bólu twarzy. Ponadto TENS o ultra-niskiej częstotliwości (ULF-TENS) są powszechnie stosowane w diagnostyce i leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych.

Należy pamiętać, że TENS nie eliminuje przyczyny bólu, ale skutecznie redukuje poziom jego odczuwania i chociaż efekt ustąpienia bolesności może przyjść z opóźnieniem , to jednak utrzymuje się przez dłuższy czas (nawet do 4 godzin).

 


 

Czy TENS działa?

Badania naukowe potwierdzają skuteczność oddziaływania elektrostymulacji TENS na ludzki organizm. Doświadczenia prowadzone na całym świecie udowadniają dobroczynny wpływ prądów TENS.

 


 

Czas wypróbować TENS na własnej skórze

Aparaty TENS to lekkie urządzenia niewielkich rozmiarów, więc można ich używać podczas pracy lub w ruchu. Można je też schować do kieszeni, przypiąć do paska lub trzymać w ręce.

TENS może być użytkowany przez cały dzień, dowolnie długo. Jednak stymulatora nie powinno się używać podczas prowadzenia pojazdów, obsługi maszyn, czy też w wannie lub pod prysznicem.

Umiejscawianie elektrod TENS

Przed przymocowaniem elektrod TENS do skóry należy przede wszystkim upewnić się, że aparat jest wyłączony. Elektrody należy rozmieścić po obu stronach bolesnego obszaru, w odległości co najmniej 2,5 cm od siebie.

Obszary ciała do których nie wolno przykładać elektrod do elektrostymulacji:

 1. Głowa, jama ustna lub dowolny obszar twarzy.
 2. Szyja lub dowolny obszar wokół gardła, ponieważ może to spowodować skurcze mięśni które mogą doprowadzić do zamknięcia dróg oddechowych, trudności w oddychaniu lub wystąpienia działań niepożądanych związanych z rytmem serca lub ciśnieniem krwi.
 3. Nie wolno używać urządzenia w pobliżu serca lub w obszarze genitaliów.
 4. Nie wolno używać urządzenia po obu stronach klatki piersiowej jednocześnie (po bokach lub z przodu albo z tyłu) lub w obrębie klatki piersiowej, ponieważ doprowadzenie prądu elektrycznego może powodować potencjalne śmiertelne zaburzenia rytmu serca.
 5. Na łydkach obu nóg jednocześnie, ponieważ może to spowodować zaburzenia pracy serca.
 6. Na podeszwach obu stóp jednocześnie, ponieważ może to spowodować zaburzenia pracy serca.

Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją obsługi użytkowanego aparatu TENS!

 


 

Czy istnieje ryzyko wystąpienia efektów ubocznych w terapii TENS?

Dla większości ludzi TENS jest bezpiecznym zabiegiem, który nie powoduje żadnych skutków ubocznych. U niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna spowodowana kontaktem elektrody TENS z powierzchnią skóry. W wyniku tej reakcji skóra może się zaczerwienić i ulec podrażnieniu. Dostępne są jednak specjalne elektrody dla osób z alergią.

Wszystkich zainteresowanych wypróbowaniem TENS zachęcamy do konsultacji z lekarzem w celu wyeliminowania możliwości wystąpienia nieoczekiwanych i niebezpiecznych reakcji organizmu. Przeciwwskazania do elektrostymulacji każdego rodzaju to wszczepiony rozrusznik serca, choroby serca (arytmia lub zawał), choroby układu nerwowego (padaczka), duże nadciśnienie, metalowe implanty (endoprotezy stawów, zębów), ból niewiadomego pochodzenia, ciąża, stany zapalne, grzybica w obrębie dróg moczowych, menstruacja, zmiany nowotworowe, gorączka, stany wyczerpania fizycznego i psychicznego, brak reakcji pacjenta na stosowanie elektrostymulacji.

 

Treści z serwisu tensmed.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym wykwalifikowanym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl