Producenci
Eksploatacja elektrod do elektrostymulacji.
Eksploatacja elektrod do elektrostymulacji.

Zakup elektrostymulatora jest ważnym krokiem w osiąganiu fizycznej sprawności i życiu wolnym od bólu. Konieczne jest jednak również kupno, a następnie pielęgnacja elektrod. Pielęgnacja elektrod stymulujących nerwy i mięśnie obejmuje prawidłowe ich używanie, jak również czyszczenie i aplikację na czystej skórze. Efektywność elektrycznego stymulatora mięśni lub aparatu do elektrostymulacji TENS zmniejsza się, gdy elektrody zaczynają się zużywać.

To właśnie tutaj jakość elektrod i padów żelowych zaczyna ważyć najbardziej. Podkładki z niskiej jakości żelem bardzo szybko zmienią skuteczność urządzenia - czasami w ciągu kilku pierwszych zastosowań. I to nie aspekt adhezyjny padu wpływa na jego skuteczność, ale przenoszenie energii elektrycznej przez pad.

Zalecamy wymianę padów co 1-2 miesiące (w przypadku stosowania elektrod wysokiej jakości) lub wymianę padów co 20-30 zastosowań. Niższej jakości elektrody będą musiały być wymieniane znacznie częściej - czasami już po dwóch lub trzech użyciach.

Pielęgnacja elektrostymulatorów obejmuje prawidłowe użycie elektrod. Ważne jest, aby je często czyścić i używać ich tylko na czystej skórze. Samoprzylepne elektrody są przeznaczone do wielokrotnego użycia tylko przez jedną osobę.

Jeśli Twoje elektrody wywołują efekt elektrycznego szoku lub pieczenia, jest bardzo prawdopodobne, że na skutek zużycia osiągnęły zbyt niską wilgotność lub zostały zabrudzone. Kiedy to nastąpi, zauważysz, że mają one obniżoną przewodność elektryczną i/lub zmniejszoną przyczepność. Oba te czynniki powodują mniej wydajną pracę, a te ostatnie mogą być nawet szkodliwe dla Twojej skóry.

Odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące elektrod i żelu:

 


 

Jak zakładać samoprzylepne elektrody?

Przed aplikacja elektrody ostrożnie odklej ochronna folię zabezpieczającą i odłóż ją w bezpieczne miejsce. Po zabiegu folia będzie niezbędna do ponownego zabezpieczenia samoprzylepnej powierzchni elektrody. Należy przy tym uważać, by przyklejone elektrody nie stykały się i przylegały do skóry całą swoją powierzchnią. Podczas naklejania / odklejania i podłączania elektrod urządzenie powinno być wyłączone. Urządzenia włączamy dopiero po naklejeniu i podłączeniu elektrod, a wyłączamy je przed ich odklejeniem i odłączeniem.

 


 

Jak długo wytrzymują elektrody?

Trwałość elektrody do elektrostymulacji wynosi zazwyczaj od 20 do 30 użyć, w zależności od strefy na ciele, w której używane są do leczenia. Znaczenie odgrywa gęstość włosów, higiena i stan skóry. Jeśli często używasz elektrostymulacji, zalecamy używanie elektrod na czystej, bezwłosej skórze.

 


 

Czy elektrody są dostępne w różnych rozmiarach?

Tak, elektrody są dostępne w różnych rozmiarach. Zazwyczaj rozmiary elektrod zależą od rozmiaru mięśnia, który chcesz stymulować. Na przykład małe elektrody pozwalają na ukierunkowanie na bardzo konkretne obszary, ale mogą wywoływać uczucie mrowienia przy zastosowaniu większej mocy. Większe elektrody pozwalają na bardziej komfortową pracę na większych obszarach, ale mogą nie być w stanie precyzyjnie trafić w mniejsze mięśnie.

 


 

Gdzie umieścić elektrody w stosunku do mięśnia?

Elektroda dodatnia (czerwona) powinna być umieszczona w okolicy punktu ruchowego mięśnia. Elektroda ujemna (czarna) jest umieszczana na torze mięśnia. Każdy symulator wyposażony jest w "instrukcję pozycjonowania elektrody". Zalecamy zapoznanie się z tą instrukcją przed każdym użyciem.

 


 

Czy istnieje jakieś niebezpieczeństwo związane z niedokładnie przyklejonymi elektrodami?

Nie. Nie ma niebezpieczeństwa, jeśli elektrody są niedokładnie przyklejone. Stymulacja stanie się wtedy po prostu mniej skuteczna.

 


 

Do czego służy żel przewodzący i jak go używać?

Żel przewodzący zapewnia stałe przewodzenie prądu i poprawia komfort użytkownika. Zastosowanie cienkiej warstwy żelu przewodzącego prąd może zmniejszyć nieprzyjemne uczucie mrowienia. Ponadto żel może przedłużyć żywotność elektrod. Zaleca się systematyczne stosowanie żelu przewodzącego prąd elektryczny dla osobistego komfortu i skuteczności zabiegu.

 

Treści z serwisu tensmed.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl